Göğüs Küçültme Estetiği

Göğüs Küçültme Estetiği

Kadınların bazılarında memeler vücuda oranla aşırı büyük ve sarkık olabilir. Memenin büyük olmasının sebebi; kalıtımsal (genetik faktörler), hormonal ve / veya aşırı kiloya bağlı olabilir. Memelerin vücuda oranla büyük olması sadece estetik değil aynı zamanda medikal ve psikolojik sıkıntılara da sebebiyet verebilir.

Meme büyüklüğü ileri derecede olan kadınlarda; vücut öne doğru eğilir, sırt, boyun, omurga ağrıları, postür (duruş) bozuklukları görülür, omurga deformasyonları yaşanabilir. Saymış olduğumuz fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra; büyük göğüsler nedeniyle kadın uygun iç çamaşırı ve kıyafet bulamayabilir, sutyen askıları deri kesintisi ve iz yapar, sıcak havalarda meme altında pişik ve kaşıntı oluşumu gibi yakınmaları da görülebilir. Diğer taraftan büyük göğüslerinden dolayı kadın toplumda cinsel imalı sataşmalara maruz kalabilir, denize ve/veya havuza girerken dikkat çekmek kendisini rahatsız edebilir, kendinden utanan kadın psikolojik olarak derinden etkilenebilir.

Meme küçültme ameliyatları; normalden büyük ve sarkmış olan memeleri normal boyutlara ve dikliğine kavuşturmak için yapılan ameliyatlardır. Her operasyonun kendine özel ve genel riskleri vardır. Göğüs küçültme ameliyatlarıyla ilgili cerrahinin muhtemel riskleri ve ilgili komplikasyonları hakkında ameliyat öncesinde bilgi sahibi olunmasında yarar vardır. Meme küçültme ameliyatı düşünen hasta sigara kullanıyorsa operasyon öncesinde kesmelidir. Düzenli olarak kullandığı ilaç ve/ veya ilaçlar ( şeker, tansiyon, kan sulandırıcı vs.) varsa bunu yine operasyonu yapacak estetik cerrahi doktoru ile paylaşmalıdır. Gerekli görülen ilaçlara zaten ameliyatı yapacak estetik plastik cerrahi doktoru operasyondan makul süre önce ara verdirecektir.

Ameliyatı gerçekleştiren Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı’nın iyileşme dönemi sırasındaki takiplerine ve tavsiyelerine titizlikle uymakla komplikasyon riskini azaltmak mümkündür. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Meme küçültme ameliyatlarında birçok cerrahi teknik mevcuttur. Uygulanacak teknik memenin büyüklüğüne, şekline ve cerrahın tercihine göre değişir. Ameliyat yaklaşık 2–3 saat kadar sürmektedir. Ameliyat sonrası hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir. Hastalar dikiş bölgelerindeki pansumanlarla, sporcu sutyeni şeklinde elastik özel bir sutyen giyerek 3–7 gün içinde normal hayatlarına dönebilirler.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir